Žiar má víťazov Slovenského pohára v karate

Autor: Ľubo Striežovský
Pridané: 16.12.2013 22:14:27
Téma: súťaže
Počet zobrazení: 1834

23. novembra 2013 sa Košice stali dejiskom záverečného kola Slovenského pohára starších dorastencov a juniorov v karate. Okrem poslednej možnosti nominovať sa na decembrové majstrovstvá republiky sa bojovalo aj o celkové poradie v rebríčku Slovenského pohára.

Ako prví do bojov nastúpili starší dorastenci /14-15 rokov/. V kategórii do 63 kg našiel premožiteľa až v semifinále Milan Laurov. V boji o tretie miesto opäť zabojoval a zápas vyhral, čím si zabezpečil aj účasť na majstrovstvách republiky. V kategórii do 57 kg sme mali Matúša Matušku a Michala Výrostka. Pre Matúša je táto sezóna prvou, kde sa zúčastňuje vyšších súťaží a tak menej skúseností ho nepustilo cez prvé kolo, kde podľahol úradujúcemu majstrovi republiky. Michal Výrostko bol po predchádzajúcom kole v rebríčku na najvyššom mieste a preto mu išlo aj o celkové víťazstvo v Slovenskom pohári. Michal podal pekný výkon, keď sa prebojoval až do semifinále. Tu po vyrovnanom súboji nakoniec prehral, no v následnom zápase si už tretie miesto nenechal ujsť. Získaný náskok z predošlého kola mu nakoniec zabezpečil celkové víťazstvo v Slovenskom pohári v jeho kategórii.

V starších dorastenkách /14-15 rokov/ do 54 kg nastúpili naše dve skúsené pretekárky – Dominika Veisová a Nina Jelžová. Dominika minulé kolo vyhrala a tak jej podobne ako Michalovi záležalo na celkovej výhre. Prebojovala sa do semifinále, no tu už nestačila na úradujúcu majsterku republiky. V boji o tretie miesto hladko vyhrala a stala sa tak celkovou víťazkou Slovenského pohára vo svojej kategórii. Len 13-ročná Nina Jelžová nastúpila po ostaršení v tejto kategórii a strach zo starších súperiek evidentne nechala doma, keď sa jej podarilo prebojovať až do finále. Finále bolo dosť opatrné, kde sa Nina dokonca prvá ujala vedenia, no skúsená slovenská reprezentantka si nakoniec víťazstvo nenechala ujsť, keď stav na konci zápasu otočila.

Posledným štartujúcim žiarčanom bol Rastislav Štyriak. Rasťo opäť ukázal svoju prevahu v tejto kategórii, keď nenašiel premožiteľa a okrem víťazstva v záverečnom kole sa stal aj celkovým víťazom Slovenského pohára v kategórii starší juniori do 68 kg.

Súčasťou súťaže boli aj skúšky rozhodcov, ktorých sa za náš Karate klub MŠK Žiar nad Hronom zúčastnil rozhodca Radovan Černák. Skúšky sa mu podarilo úspešne absolvovať, čím si zabezpečil rozhodovanie na tých najvyšších súťažiach na Slovensku.