Autor: Ľubo Striežovský
Pridané: 30.09.2014 09:53:18
Téma: súťaže
Počet zobrazení: 2238

Žiarskych karatistov z MŠK Žiar nad Hronom čakal v sobotu 29. marca 2014 v Nových Zámkoch ďalší dôležitý turnaj. Boli to Majstrovstvá Slovenskej Šito ryu asociácie. Pretekárom okrem víťazstiev išlo aj o postup na Majstrovstvá Európskej Šito ryu karate asociácie. Keďže v Žiari nad Hronom sa cvičí štýl goju ryu, kde sú odlišné súborné cvičenia kata, naši pretekári sa tento raz zúčastnili len disciplíny športový zápas kumite, kde sú pravidlá rozhodovania takmer totožné s našimi.

Prvé do bojov nastúpili naše 7-ročné bojovníčky Alexandra Biela a Natália Volfová. Keďže najnižšou kategóriou bola kategória 8-9 ročných dievčat do 27 kg, naše pretekárky to mali ťažké medzi staršími súperkami. Natálke sa podarilo v prvom kole zvíťaziť nad úradujúcou majsterkou Slovenska, no v ostatných bojoch už naše dievčatá nestačili na skúsenejšie súperky. Vo vyššej váhovej kategórii do 37 kg nastúpila Patrícia Vanková. V prvom kole síce remizovala, no do ďalších bojov postúpila naša aktívnejšia súperka.

Našim najmenším chlapcom sa darilo viacej. Šimon Sečkár v kategórii 8-9 ročných chlapcov do 35 kg hneď v prvom kole síce podľahol neskoršiemu víťazovi kategórie, no ostatné zápasy vyhral a tak obsadil tretie miesto. V kategórii do 25 kg sa Adam Dolnický dostal do finále, kde nestačil na svojho súpera a tak skončil druhý.

Vo vekovej kategórii 10-11 ročných nás najviac potešili dievčatá Veronika Viglašská a Viktória Snopková, ktoré v kategórii do 35 kg postupne zdolali svoje súperky a nakoniec sa stretli vo finále. Titul Majsterky Slovenska v štýle šito ryu si nakoniec vybojovala Veronika. V chlapčenskej kategórii do 42 kg sa až do semifinále prebojoval Aris Nikolas Čela. Tu na súpera nestačil, no v boji o tretie miesto bol úspešný. V kategórii nad 42 kg zápasil Roman Debnár, ktorý sa nakoniec umiestnil na 5. mieste.

V kategórii 12-13 ročných dievčat do 48 kg nenašla premožiteľku Natália Rajčanová a tak si domov odniesla titul Majsterky Slovenska v štýle šito ryu. Veľkú radosť nám spravila aj Nina Jelžová, ktorá v kategórii nad 48 kg taktiež neochutnala chuť prehry a taktiež sa stala Majsterkou Slovenska v štýle šito ryu. V chlapčenskej kategórii do 50 kg za naše farby nastúpili Zdenko Vanka a Erik Sklenka. Zdenkovu cestu do finále prekazil v semifinále neskorší víťaz kategórie a tak Zdenko skončil tretí. Erik sa z druhej strany vyraďovacieho pavúka prebojoval až do finále, no zranenie mu nakoniec nedovolilo ďalej súťažiť a tak vo finále musel odstúpiť a skončil tak druhý.
V kategórii nad 50 kg nastúpili Marko Kováč a Andrej Krátky. Úspešnejší bol nakoniec Marko, ktorý si vybojoval 5. miesto.

V kategóriách 14-15 ročných sa podarilo umiestniť v kategórii do 52 kg Dominike Veisovej, ktorá prehrala v semifinále s úradujúcou majsterkou Európy a tak skončila tretia a Matúšovi Matuškovi, ktorý si v kategórii do 57 kg taktiež vybojoval 3. miesto. V kategórii nad 57 kg sme mali dvoch pretekárov – Michala Výrostka a Milana Laurova. Viac sa darilo Michalovi, ktorý sa umiestnil na 5. mieste. Milan Laurov nastúpil aj v ostaršenej kategórii 15-16 ročných dorastencov do 68 kg, kde skončil tretí.

Celková bilancia 3 zlaté, 3 strieborné a 6 bronzových medailí a k tomu 3 piate postupové miesta je pekný výsledok. Sme radi, že aj tento rok budú na Majstrovstvách Európy v štýle šito ryu v slovenskom reprezentačnom výbere aj naši pretekári.