Autor: Ľubo Striežovský
Pridané: 30.09.2014 09:53:52
Téma: súťaže
Počet zobrazení: 2362

Veľká cena Slovenska v karate patrí k turnajom s najdlhšou tradíciou. Jej 34. ročník sa konal 13. apríla v Bratislave a štartovalo na ňom 374 pretekárov zo 66 klubov zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Ukrajiny, Poľska a Chorvátska. Turnaj je pre vekové kategórie od 14 rokov a tak karatisti z MŠK Žiar nad Hronom sa na ňom predstavili len so štyrmi pretekármi.

V kategórii 14-15 ročných dorasteniek do 54 kg nastúpili za Žiar naše dne skúsené pretekárky – Dominika Veisová a len 13-ročná Nina Jelžová. Dominika v úvodnom kole porazila slovenskú pretekárku, no v druhom kole narazila na chorvátsku reprezentantku, na ktorú tento raz nestačila. Keďže sa jej súperka prebojovala až do finále, Dominika ešte nastúpila do repasážnych bojov o tretie miesto. Prebojovala sa až k samotnému boju o medailu, no tu s českou pretekárkou remizovala, čo nestačilo na to, aby sa postavila na stupienky pre víťazov. Nina v úvodných kolách zdolala dve slovenské pretekárky. Semifinále s českou reprezentantkou bolo napínavé do posledných sekúnd. Nakoniec ho Nina vyhrala a tak nastúpila do finále proti veľmi dobrej Chorvátke. Chorvátka sa prvá ujala vedenia, no Nina neskôr vyrovnala. Na konci zápasu sa opäť podarilo zabodovať Chorvátke a tak si Nina odniesla domov striebornú medailu.

V kategórii 14-15 ročných dorastencov do 63 kg nastúpili naši zvyšní pretekári – Michal Výrostko a Milan Laurov. Obaja zápasníci patria v klube medzi najskúsenejších pretekárov a ich pekné výkony sme mali možnosť vidieť aj tento krát. Vo veľmi silnej konkurencii sa chalani postupne svojimi výhrami posúvali vyššie vo vyraďovacom pavúku. Obaja však neskôr narazili na neskorších finalistov, s ktorými nedokázali zvíťaziť a tak nastúpili ešte v repasážnych bojoch o tretie miesta. Michal sa prebojoval až k samotnému boju o medailu, no jeho posledný súper bol tentoraz nad jeho sily. Milan sa z druhej strany pavúka taktiež prebojoval k boju o tretie miesto /v pavúkovom systéme s repasážou sú dve tretie miesta/, v ktorom mal viac športového šťastia, keď sa mu podarilo skoncentrovať a vo svojom poslednom boji podal veľmi pekný výkon, keď súpera porazil ešte pred koncom časového limitu.

Výkon všetkých našich pretekárov na tomto medzinárodnom podujatí s kvalitnou konkurenciou bol veľmi dobrý, nakoľko sa všetci prebojovali až k bojom o medaily. Turnaj patrí medzi sledované turnaje komisiou štátnej reprezentácie a výsledky na ňom sú brané do úvahy pri výbere reprezentantov na Majstrovstvá Európy alebo Majstrovstvá sveta.