Žiarsky karatisti bodovali na Slovenskom i Svetovom pohári

Autor: Ľubo Striežovský
Pridané: 30.09.2014 09:54:32
Téma: súťaže
Počet zobrazení: 2328

Posledný aprílový víkend bol pre karatistov z MŠK Žiar nad Hronom veľmi rušný. Čakali ich dva dôležité turnaje – 3. kolo Slovenského pohára mládeže a Svetový pohár Grand Prix Hradec Králové.

Úspešne doma

Záverečné kolo Slovenského pohára sa konalo 26. apríla 2014 v Tvrdošíne za asistencie 451 pretekárov z celého Slovenska. Bodové zisky z predchádzajúcich kôl viacerým našim pretekárom otvorili cestu k celkovému víťazstvu na Slovenskom pohári.

V disciplíne súborné cvičenia kata sa k medaile ako prvej podarilo prebojovať Ivane Gahírovej v kategórii dievčat 5-7 ročných. Tento raz to bol bronz. Najväčšia pozornosť v disciplíne kata bola upriamená na kategóriu 8-9 ročných chlapcov, kde sa o celkové prvé miesto zatiaľ delil Šimon Sečkár so svojim najväčším súperom Samom Dušičkom z Prievidze. Bolo jasné, že až posledné kolo rozhodne o víťazovi. Napätie bolo vystupňované až do úplného konca kategórie, keďže sa chalani stretli až v zaslúženom finále. Výkony oboch pretekárov boli na vysokej úrovni, no víťaz môže byť len jeden a my sme veľmi radi, že tentoraz to bol práve náš pretekár Šimon, ktorý zvíťazil v pomere 2:1 a stal sa tak celkovým víťazom Slovenského pohára v tejto kategórii. Ostatným našim pretekárom sa v disciplíne kata nepodarilo medailovo uspieť.

Disciplína športový zápas kumite bola ešte napínavejšou, keďže adeptov na celkových víťazov Slovenského pohára tu bolo viac. Hneď v kategórii 5-7 ročných dievčat do 24 kg nastúpili dve naše pretekárky – Natália Volfová a Bibiana Černáková. Natália vyhrala obe predchádzajúce kolá, takže celkové prvenstvo jej už papierovo patrilo. Natália však aj tentoraz ukázala, že v kategórii nemá seberovnú súperku, keď sa jej opäť podarilo zvíťaziť. V tesnom závese aj v celkových výsledkoch za ňou skončila Bibiána, ktorá si vybojovala striebro. Ďalšou adeptkou na celkové prvé miesto bola Ivana Gahírová v kategórii 5-7 ročných dievčat nad 28 kg. Ivana nenechala nič na náhodu a zdolala všetky svoje súperky. Prvé miesto zo záverečného kola jej prinieslo aj celkové víťazstvo v Slovenskom pohári.

V kategórii 8-9 ročných chlapcov do 28 kg bola situácia ohľadne celkového poradia veľmi otvorená a adeptov na víťaza bolo viacej. Medzi nimi boli aj naši dvaja pretekári Adam Dolnický a Šimon Sečkár. Šimon aj tu ukázal, že má svoj deň, keď sa postupne prebojoval až do finále a ani tu nezaváhal. Stal sa tak dvojnásobným víťazom Slovenského pohára pre túto sezónu. V kategórii 12-13 ročných chlapcov do 45 kg si bronz vybojoval Zdenko Vanka, čo mu v celkovom hodnotení vynieslo na druhé miesto. Poslednou adeptkou na celkové víťazstvo v Slovenskom pohári bola Nina Jelžová. Nina bola po prvých dvoch kolách na čele kategórie, no záverečné kolo bolo pre ňu ťažkým orieškom, keďže ju limitovala začínajúca choroba. Nina nakoniec skončila štvrtá, no s bodmi aj za prvé dve kolá to predsa len vydalo na celkové víťazstvo. Ostatným našim pretekárom sa v disciplíne kumite nepodarilo medailovo uspieť.

V celkovej bilancii 47 klubov z celého Slovenska náš Karate klub MŠK Žiar nad Hronom umiestnil na krásnom 2. mieste. Ešte viac nás teší skutočnosť, že sa nám podarilo vybojovať 5 celkových víťazstiev v Slovenskom pohári, čo je žiarsky rekord a svedčí o tom, že karate v Žiari nad Hronom stále napreduje.

Úspešne v zahraničí

Svetový pohár Grand Prix Hradec Králové patrí medzi najťažšie turnaje, na ktorých sa karatisti z MŠK Žiar nad Hronom zúčastňujú. Tento raz sa konal 26.-27. apríla 2014 a zúčastnilo sa ho 15 štátov /Egypt, Nórsko, Švédsko, Maďarsko, Litva, Poľsko, Slovensko, Česko, Ukrajina, Rakúsko, Nemecko, Bulharsko, Rusko, Lotyšsko, Chorvátsko/

V prvý deň štartovali vekové kategórie od 14 rokov. Tu sa predstavili naši najskúsenejší pretekári. V kategórii dorastencov 14-15 rokov do 63 kg nastúpili Michal Výrostko a Milan Laurov. Kategória, kde boli aj medailisti z Majstrovstiev Európy, bola viac než kvalitne obsadená. Pre našich kumiťákov to však bola výzva. Obaja sa predierali vyraďovacími kolami z opačných koncov vyraďovacieho pavúka, až kým postupne nenarazili na neskorších finalistov, s ktorými sa im nepodarilo zvíťaziť a tak nakoniec ešte mali šancu zabojovať o bronzové miesta. Tu boli chalani úspešní a preto spoločná fotografia zo stupňa víťazov bola určite príjemným bonusom za ťažko vybojované zápasy.

Chalani nastúpili aj do súťaže trojčlenných družstiev. Tu ich posilnil trnavský pretekár Pavol Bitto. Chalani sa dostali do semifinále s Ukrajincami, na ktorých tentoraz nemali, no boj o tretie miesto s českými pretekármi zvládli úspešne.

V kategórii dorasteniek do 54 kg nastúpila Dominika Veisová, no prvým kolom sa jej nepodarilo prejsť. Svoju reputáciu si však napravila, keď nastúpila ako posila do družstva Kumade Topoľčany, ktoré nakoniec obsadilo druhé miesto.

Do dejiska turnaja v noci dorazila časť našich pretekárov, ktorí bojovali v sobotu na Slovenskom pohári, keďže druhý deň turnaja patril mladším vekovým kategóriám.

V disciplíne kata chlapcov 8-9 ročných nastúpil náš najúspešnejší katista Šimon Sečkár. Šimon postupne zdolával svojich zahraničných súperov až nakoniec sa postavil vo finále proti českému pretekárovi. Tu už Šimon našiel premožiteľa, no druhé miesto zo svetového pohára je určite jeden z najväčších Šimonových úspechov. V kategórii 8-9 ročných dievčat nastúpila Ester Šišková. Ester sa podarilo prebojovať až do semifinále, kde tesne prehrala 2:3. V boji o tretie miesto jednoznačne zvíťazila a tak si z turnaja odniesla svoju najcennejšiu medailu.

Šimon Sečkár zahviezdil aj športovom zápase chlapcov 8-9 ročných do 25 kg, kde síce vypadol vo vyraďovacích kolách s neskorším finalistom, no v bojoch o tretie miesto bol úspešný.

V kategórii dievčat 12-13 ročných bez rozdielu hmotnosti nastúpila Nina Jelžová. Po sobotnom nie ideálnom výkone sa Nina skoncentrovala a už v prvom zápase proti Nórke podala ukážkový výkon, keď ju deklasovala 9:0. Postupne sa prebojovala do semifinále, kde s ukrajinskou pretekárkou prehrala najtesnejším výsledkom 0:1. V boji o tretie miesto proti pretekárke z Litvy to bolo opäť v jej réžii. Nina nastúpila aj v kategórii do 50 kg. Tu hneď v prvom kole chytila víťazku kategórie bez rozdielu hmotnosti, s ktorou po urputnom boji nakoniec zvíťazila. V semifinále proti domácej súperke však už ťahala za kratší koniec. V boji o tretie miesto ešte pozbierala zvyšok síl a tak si z turnaja odniesla napokon dve bronzové medaily.

V kumite sa darilo aj naším dvom chlapcom. V kategórii 12-13 ročných chlapcov do 45 kg si sily so súpermi zmeral Zdenko Vanka. Prvé dve kolá prešiel úspešne, no v treťom narazil na ukrajinského pretekára, ktorý kategóriu nakoniec vyhral a tak Zdenkovi umožnil ešte bojovať o tretie miesto. Tu Zdenko prvý zápas vyhral, no v priamom boji o medailu už na českého pretekára nestačil. Jeho výkon bol však veľmi dobrý vzhľadom na náročnosť turnaja.

Posledným štartujúcim bol Aris Nikolas Čela v kategórii 10-11 ročných chlapcov do 41 kg. Aris si vyraďovacie kolá užíval a postupne vyraďoval svojich zahraničných súperov. V semifinále však narazil na neskoršieho víťaza kategórie, s ktorým do posledných sekúnd zápasu vyhrával, no taktická chyba doslova v poslednej sekunde zápasu dovolila súperovi stav zápasu vyrovnať a tak sa rozhodovalo na zástavky, kde rozhodcovia posunuli do finále aktívnejšieho Ukrajinca. V boji o tretie miesto sa Aris opäť skoncentroval a svojho súpera zdolal.

Tohtoročný svetový pohár Grand Prix Hradec Králové máme za sebou a nám ostáva konštatovať, že do počtu získaných kovov bol zatiaľ najúspešnejší v našej 7 ročnej histórii, čo tento turnaj navštevujeme. Veľká vďaka patrí pretekárom za predvedené výkony, ich rodičom za podporu, sponzorom, mestu Žiar nad Hronom, Mestskému športovému klubu a riaditeľstvu 4. ZŠ na Jilemnického ulici za vytvorenie vhodných tréningových podmienok. Sme veľmi radi, že úspechy našich pretekárov pokračujú aj za hranicami našej vlasti