Medaily z Majstrovstiev republiky aj do Žiaru

Autor: Ľubo Striežovský
Pridané: 30.09.2014 09:55:14
Téma: súťaže
Počet zobrazení: 1215

S koncom školského roku sa nezadržateľne blíži aj koniec súťažnej sezóny pre našich karatistov z MŠK Žiar nad Hronom. Koniec sezóny so sebou prináša tie najdôležitejšie turnaje a bezpochyby jedným z nich boli aj Majstrovstvá republiky detí, žiakov a dorastencov v karate, ktoré sa konali 14. mája 2014 v Partizánskom. Z jednotlivých regionálnych zväzov si zabezpečilo účasť na tomto vrcholovom podujatí 468 pretekárov zo 60 klubov z celého Slovenska. V žiarskych farbách sa predstavilo 17 pretekárov.

V disciplíne súborné cvičenia kata sa nám podarilo zabodovať hneď v prvej kategórii dievčat 5-7 ročných, kde sa Ivana Gahírová prebojovala až do finále a tak si na svojich prvých Majstrovstvách republiky vybojovala striebornú medailu. Trochu športového šťastia chýbalo Ester Šiškovej v kategórii 8-9 ročných dievčat, ktorá aj napriek ťažkému rozlosovaniu skončila nakoniec štvrtá. Najväčšia pozornosť Žiarčanov bola v disciplíne kata venovaná Šimonovi Sečkárovi, ktorý obhajoval minuloročný titul z mladšej kategórie. Šimon po celú sezónu ukazoval, že patrí vo svojej kategórii 8-9 ročných chlapcov k špičke a nebolo tomu inak ani teraz, keď postupne zdolával svojich súperov vo vyraďovacích kolách a premožiteľa nakoniec nenašiel ani vo finále. Šimon sa druhý rok po sebe stal Majstrom Slovenska v súborných cvičeniach kata.

V disciplíne športový zápas kumite sa Žiarčanom taktiež darilo. Pre naše najmenšie pretekárky to boli prvé Majstrovstvá republiky v ich súťažnej kariére, no na ich výkonoch to nebolo poznať, keď sa im podarilo prebojovať na stupienky pre víťazov. V kategórii 5-7 ročných dievčat do 24 kg si bronz vybojovala Bibiána Černáková. V tej istej vekovej kategórii nad 28 kg k striebru z kata pridala ešte bronz z kumite Ivana Gahírová. V kategórii 8-9 ročných dievčat do 25 kg sa na bronzový stupienok nakoniec postavila Natália Volfová a v kategórii 8-9 ročných dievčat do 30 kg svoj debut oslávila bronzom Patrícia Vanková. Jediným skúseným pretekárom v týchto vekových kategóriách bol Šimon Sečkár, ktorý sa minulý rok v kumite umiestnil na treťom mieste. Tentoraz našiel premožiteľa až vo finále kategórie 8-9 ročných chlapcov do 28 kg. K zlatu z kata mu pribudlo striebro z kumite, čím sa stal našim najúspešnejším pretekárom tohtoročných majstrovstiev.

V starších vekových kategóriách sa k bojom o medailu prebojovali Zdenko Vanka a Viktória Snopková, no pre oboch to však bolo tentoraz „len“ štvrté miesto. Prehry našich pretekárov v starších vekových kategóriách nakoniec pretrhla Nina Jelžová, ktorá aj uzavrela zbierku žiarskych kovov. Nina sa postupne prebojovala až do finále v kategórii 12-13 ročných dievčat nad 45 kg, kde s košickou pretekárkou nakoniec remizovala, no hlasovanie rozhodcov v pomere 2:3 ju odsunulo nakoniec na striebornú priečku.

Súčasťou Majstrovstiev republiky bolo aj vyhlásenie celkových víťazov Slovenského pohára. Aj tu sme mali početné zastúpenie, keď sa naši pretekári mohli postaviť medzi najlepších slovenských karatistov. Ocenenie od prezidenta Slovenského zväzu karate Ing. Daniela Líšku vo forme obrovského pohára dostali – Šimon Sečkár /kata 8-9 roční chlapci a kumite 8-9 roční chlapci do 24 kg/, Ivana Gahírová /kumite 5-7 ročné dievčatá nad 28 kg/, Natália Volfová /kumite 5-7 ročné dievčatá do 24 kg/ a Nina Jelžová /kumite 12-13 ročné dievčatá nad 45 kg/.

Celková bilancia 1 zlatá, 3 strieborné a 4 bronzové medaily nás zaradila na celkové 10. miesto spomedzi 60 zúčastnených klubov. Oproti minulému roku sme si polepšili o 2 medaily, no obhajoba 3 majstrovských titulov nám nevyšla. Veľkú radosť nám spravili hlavne mladšie vekové kategórie, ktoré počas celej sezóny podávali pekné výkony a ich úsilie bolo odmenené ziskom medaily aj na Majstrovstvách republiky. Pri starších vekových kategóriách sme dúfali v lepšie výsledky najmä v chlapčenských kategóriách, no absencie na tréningu zo študijných dôvodov a po častých zraneniach si vybrali svoju daň.

Na záver patrí poďakovanie všetkým tým, čo nás podporovali – sponzorom, mestu Žiar nad Hronom, Mestskému športovému klubu Žiar nad Hronom, 4. ZŠ na Jilemnického ulici v Žiari nad Hronom a ZŠ v Hornej Ždani.


Mgr. Ľubomír Striežovský
tréner Karate klub MŠK Žiar nad Hronom
www.karatezh.sk