Karate je pýchou žiarskeho športu

Autor: Tomáš Gemza
Pridané: 27.08.2009 16:35:49
Téma: klub
Počet zobrazení: 2542

Karate dnes patrí medzi najrozšírenejšie mládežnícke športy na Slovensku.
Bolo však potrebné nasadiť mnoho úsilia, aby tento šport našiel miesto aj v Žiari nad Hronom, kde v súčastnosti patrí medzi špičku mládežníckeho športu. O činnosti klubu sme sa rozprávali s jeho podpredsedom a trénerom Mgr. Ľubomírom Striežovským mladším.

História.
"Iniciátormi založenia oddlielu karate boli v roku 1974 Miroslav Dubovský a Jaroslav Masarik. Tak vznikol jeden z prvých oddielov mimo Bratislavy, predsedom sa stal Ján Žipaj. Začiatky boli skutočne veľmi ťažké. Trénovalo sa dvakrát do týždňa v neskorých večerných hodinách, čo však neodradilo zapálených cvičencov tohto športu. Postupne sa zlepšovali podmienky tréningov aj priestorov. V roku 1978 prišiel do žiarskeho oddielu Ján Škoda, ktorý prestúpil zu Zvolena. Svojími skúsenosťami trénera a organizátora značne pozdvihol úroveň karate v Žiari nad Hronom.
Od roku 1989 začal klub vystupovať na verejnosti ako Karate klub / KK / Žiar nad Hronom a postupne si začal budovať pozíciu jedného z najlepších mládežníckych klubov na Slovensku", pokračuje Mgr. Ľubomír Striežovský. Žiarski karatisti sa zúčastňujú regionálnych, krajských, slovenských a medzinárodných súťaží. Počas existencie klubu získali pretekári okolo 1600 /rok 2009 umiestnení do tretieho miesta/. Do roku 2005 viedol klub, už pod hlavičkou KK MŠK Jozef Juhaňak, ktorý zomrel po ťažkej chorobe na sklonku roku 2005. Po tejto smutnej udalosti zostal v klube trénerom Ľubomír Striežovský mladší a Vladimír Neudeker. Predsedom sa stal Ľubomír Striežovský starší.

Karatisti aj v Hornej Ždani.
Klub sa skladá z dvoch podjednotiek. "Jednu máme v Žiari a druhú V Hornej Ždani, kam sa pred časom presťahoval Rado Černák. Zakladať vlastný klub znamená veľa popierovačiek a vybavovačiek, preto ostal pôsobiť pod našou hlavičkou," upresňuje Striežovský.

Pýcha žiarského športu.
V súčastnosti sa klub venuje najmä príprave školskej mládeže. Problémom je, že keď vyrastú talenty, zväčša v najlepšom veku, čo je okolo osemnásteho roku, odchádzajú do škôl mimo mesta a teda aj do iných klubov. "Detské súťaže sú len na národnej úrovni /v rámci Slovenska, resp. sú súťaže v okolitých krajinách/. Na majstrovstvách Európy sa pretekári môžu kvalifikovať až po dovŕšení 16. roku." Často sa zúčastňujeme na súťažiach v rámci Slovenska, kde naši pretekári pravidelne získavajú medailové umiestnenia, mimo republiky chodíme najmä na podujatia do Maďarska," pokračuje mladý tréner. Klub sa v medailovej bilancii svojích pretekárov z roka na rok zlepšuje. Aj to dokazuje, že karate sa v Žiari robí naozaj kvalitne a poctivo. Tento rok však postretol oddiel mierny "porsonálny odliv". "Sme v prelomovom období, viacerí pretekári odišli z klubu najmä pre štúdijné povinnosti. Aj naša najúspešnešia pretekárka Dominika Tatárová išla študovať do B.Bystrice na športové gymnázium. Veľmi jej to prajeme, išla do lepších podmienok, má šancu ďalej sa zlepšovať," sympaticky dodáva tréner. "Teraz sa však črtá sľubná prípravka, veríme, že talenty nadviažu na svojích predchodcov."

Materiálne zabezpečenie .
Žiarskych karatistov zastrešuje MŠK, ktorý poskytuje hlavne finančné krytie. Pomáhajú aj drobní sponzori a rodičia pretekárov. "Financie však nepokrývajú potreby klubu, aj keď karate našťastie nie je finančne náročný šport. Pretekár si musí kúpiť kimono, teraz sa v súťažiach zaviedli chrániče." Veľká časť nákladov preto predstavuje najmä cestovné.

Domáce prostredie na "štvorke"
Žiarsky karatisti mali dlhé obdobie svoj domovský stánok na druhej ZŠ, no po určitých zmenách prešiel klub cez CZŠ na IV. ZŠ. "Tam sme veľmi spokojní. Riaditeľ Jozef Schwarz poskytuje vynikajúce podmienky. Máme tam krúžok, ktorý funguje ako naša prípravka pod vedením trénera Neudekera," hovorí Ľubomír Striežovský.

Skupiny podľa zamerania.
Nesúťažné kategórie vedie v žiarskom karate Vladimír Neudeker, súťažné Ľubomír Striežovský. "Karate je veľmi variabilný šport, možnosti na realizáciu sú veľmi rozmanité," poznamenáva tréner Striežovský. "Niekto začne robiť karate kôli pohybu, niekomu vyhovuje individuálny šport. V prípade mládeže preferujeme športové karate, čo je pre deti najvhodnejšie. Dospelé kategórie sa zvyknú zaoberať viac aj bojovými prvkami. "Pri prjímaní nových členov nekladie klub žiadne podmienky. "Nábor organizujeme dva krát do roka /september -január/. Deti môžu navštevovať tréningy počas jedného mesiaca bez poplatkov. "Tak si vyskúšajú o čom karate je a či sú na tento šport vhodnými adeptmi. V karate však nie sú odpísaní ani tí čo s nimi chcú začať v neskoršom veku." V klube máme senior klub - tvoria ho bývalí pretekári, rodičia pretekárov a iní sympastizanti karate, ktorí nemajú súťažné ambície a v karate hľadajú pohyb, udržanie si kondície a relax. Karate nie je obmedzené vekom. Začať sa s ním dá kedykoľvek, neexistuje ani horná hranica. V tom je karate veľmi dobré a odlišné od iných športov. Pri súťažných ambíciách je však najlepšie začať pracovať s dieťaťom od šiestich rokov," upresňuje Ľubomír Striežovský.